Alan Adlarının Süresi Dolduğunda Yenileyebilir Miyim ? - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

13 Mart 2017 Pazartesi

Alan Adlarının Süresi Dolduğunda Yenileyebilir Miyim ?

Alan Adlarının Süresi Dolduğunda Yenileyebilir Miyim ? - Kurgu Gücü

Web sitesi kurup, alan adı alan ve bu işe yeni başlamış arkadaşlarımızın en çok merak ettiği sorular arasında alan adlarının süresi dolduğunda yenileyebilir miyim ? soru başta geliyor. Ben bu yazımda sizlere bu konudan bahsetmek istiyorum. Alan adlarını 1 Yıl - 2 Yıl - 3 Yıl - 5 Yıl - 10 Yıl olarak çeşitli sürelerle belirli ücretler ödeyerek alabiliyoruz. En basit olarak 1 yıllık bir alan adı aldığımızda, alırken domain otomatik yenileme talimatı verdiysek bir sıkıntı yaşamayız. Fakat alan adımızı aldık ama otomatik yenileme talimatı vermediysek bu işlemi domain manuel yenileme yani el ile kendimiz yapmamız gerekiyor.

Süresi dolmadan yaparsak bu işlemi herhangi ek bir ücret ödemeden sadece domain yani alan adının kaç yıllık devam ettirmek istediğiniz ücretini ödersiniz fakat süresi dolduysa alan adını aldığınız firma sizlere e-posta yoluyla mail yollayacaktır ve 42 gün içinde yenilenmeyen alan adını firma sahibi siler ve bütün hizmet bilgilerini ortadan kaldır bir daha ulaşamazsınız.

Yani genel anlamda anlatmak gerekirse süresi dolan alan adının dolum günün ertesi gününde firma size mail yolluyor ve alan adınızı bir köşede bekletiyor. Daha sonra süre dolumundan yaklaşık 5 ve 12. günler ek olarak yine mailler gönderilir. Bu süreler içinde yine domain manuel yenileme yapabilirsiniz. Süre dolumundan sonraki 19. günde alan adınız hala beklemede kalmaya devam eder fakat yukarıda da belirttiğim üzere alan adını geri alma ücreti de yenileme ücretine ek olarak eklenir. Hala bir yenileme olmazsa ise süre dolumundan sonraki 25. günde alan adınız açık arttırmaya çıkarılır. Tabi hala alan adınızı geri alma şansınız vardır fakat geri alma ve yenileme ücreti ödeyerek tabi. 25. gün geçti ve hala yenileme işlemi yapılmadıysa süre dolumundan sonraki 42. günde alan adınızı kurucu firma siler ve bütün hizmetleri yok eder. Tabi bazı kurucu firmalar genel kayıt için alan adını silmeden bir süre saklayabilir.

Yukarıda alan adı manuel yenileme işlemi için bir kaç bilgi verdik. Şimdi alan adı otomatik yenileme işlemi için bilgi verelim.Domain otomatik yenileme ise yine çoğu şey aynı fakat sadece süre dolumundan ertesi gün sizin kayıtlı olan kartınıza bir faturalandırma yapmayı denerler. Eğer faturalandırma yapılamazsa yani kayıtlı kartınızın süresi dolduysa yine size faturalandırma yapılamadığına dair mail gönderilir ve alan adınız yine bir köşe bekletilir. Zaten bundan sonrası da yine manuel yenilemede anlattığımız şekilde devam etmektedir. Yani alan adlarınızı süre dolumundan 41 gün sonuna kadar yenileyebilirsiniz fakat 42. günde silineceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir
1- DNS Nasıl Değiştirilir ? Programsız DNS Değiştirme Resimli
2- MAC Nasıl Değiştirilir? Programsız MAC Değiştirme Yolları
3- Dünyanın En Çok Abonesi Olan Youtube Kanalları: TOP 40!!!

1 yorum:

  1. Abi sağol alan adımı unuttum yenilemeyi senin bilgilerin sayesinde hallettim işimi

    YanıtlayınSil

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..