İnternet Ne Zaman Ortaya Çıktı, Nasıl Bulundu ve Kuruldu - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

18 Mart 2017 Cumartesi

İnternet Ne Zaman Ortaya Çıktı, Nasıl Bulundu ve Kuruldu

İnternet Ne Zaman Ortaya Çıktı, Nasıl Bulundu ve Kuruldu - Kurgu Gücü
İnternet Ne Zaman Ortaya Çıktı, Nasıl Bulundu ve Kuruldu
İnternet nasıl bulundu ve gelişti ? sorusuna bu makalemizde cevap vermeye çalışacağız. İnternet' in gelişimi 1950 yıllında bilgisayarların gelişmesiyle başladı. Paket ağlarının ilk tasarımları İngiltere, Abd ve Fransa da çeşitli laboratuar ortamlarında şekillenmiştir. Peki internet ne zaman ortaya çıktı? İnternet ne zaman kuruldu? gibi sorulara cevap verelim. 1960'ların başında ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ağ çalışmalarından birisi olan, İnternet Protokolü'nü (IP) kullanan ilk ağ olan Arpanet olmuştur.


Arpanet üzerinden ilk mesaj, Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)'daki Profesör Leonard Kleinrock'un laboratuarından, Stanford Araştırma Enstitüsü ( ISR )' de bulunan bir bilgisayara gönderildi. 1970'lerin başında ise bir çok haberleşme protokolü kullanılmaya başlandı. ARPANET, NPL network , CYCLADES, Merit Network, Tymnet ve Telenet gibi paket anahtarlamalı ağlar geliştirildi. Donald Davies, İngiltere Ulusal Fizik Laboratuarı'nda dünyada kendi sınıfında bir ilk olan paket-anahtarlamalı bir ağ kurarak, paket anahtarlamalı ağ teorisini pratiğe dönüştüren ilk kişi oldu. Bu çalışma 20 yıl boyunca yapılan çalışmaların mihenk taşı oldu.Bu gelişmelerin ardından farklı ağların daha büyük bir ağa bağlanmasını mümkün kılan ARPANET, internet konusunda gerçekleşecek gelişmelerin önünü  daha da açmış oldu.


1981 yılında Computer Science Network (CSNET)'in National Science Foundation (NSF) tarafından fonlanmasıyla ARPANET'e erişim genişletildi. 1982'de TCP/IP, ARPANET'teki standart ağ protokolü olarak tanıtıldı. 1980'lerin başında NSF tarafından çeşitli üniversitelerde bilgisayar merkezlerinin kurulması desteklendi ve 1986 yılında NSFNET projesi ile bu merkezler birbirine bağlandı.Ticari internet sağlayıcıları ise 1980'lerin sonlarında ortaya çıkmaya başladı.

İnternet nasıl bulundu diye soracak olursanız; kısacası arkadaşlar 1950'lerde bilgisayarla gelişmeye başlayınca, internette gelişmeye başladı. İnterneti de ARPANET sayesinde daha çok geliştirmiş oldular. Donald Davies ise kendi sınıfında ilk olan paket anahtarlanmalı bir ağ kurdu ve diğer internetlerin çoğunun öncüsü oldu.

İlginizi Çekebilir = DNS nasıl değiştirilir ? Resimli Anlatım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

NOT: Yorumlarınız Onaydan Geçerek Yayınlanmaktadır!

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..