Saç Dökülmesini Neden Olan Durumları Engellemek İçin Ne Yapılmalı - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

26 Haziran 2018 Salı

Saç Dökülmesini Neden Olan Durumları Engellemek İçin Ne Yapılmalı

Saç dökülmesini engellemek için ne yapmalı ? konusunu sizler için inceleyeceğiz. Saç Dökülmesine neden olan bir çok etken bulunmaktadır. Bunların başında ise sinir, stres gelmektedir. Zaten genel araştırmalara göre sinirli bir insanın yaşam ömrü bile daha az oluyorken, saçların bu sinir, strese dayanmasını beklemek şaşırtıcı olacaktır. Bunun yanı sıra kişilerden bulunan hormonsal bozukluklar da saçların dökülmesine neden olabilmektedir.Peki saç dökülmesine neden olan durumlar neler olduğunu merak mı ediyorsunuz. O zaman detaylar konumuzda...
Mevsimsel değişikliklerin etkisiyle de saç dökülmelerine rastlanmaktadır. Fakat saç dökülmelerinin fazla olması ciddi hastalık belirtisi olarak da görülmektedir. O yüzden aşırı saçınızın döküldüğünü fark ettiğiniz anda doktorunuza başvurmayı kesinlikle aksatmayın yoksa kelliğe kadar gidebilir bu durum. Çoğumuzun saçları dökülmeye başladığı zaman saç dökülmesini önlemek için ne yapmalıyım ? sorusunu kendine sormuş olduğumuz gerçeği vardır.Sağlıklı bir saç derisinde yaklaşık yüz bin adet saç teli bulunduğu söylenmektedir. Buna istisnaden saçlarınızı taramanıza bağlı olarak günde yüz ile yüz kırk beş arası saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Saç dökülmesi yılda üç kez tekrar etmektedir fakat bu saç dökülmesinin süresi iki ayı aşıyorsa ciddi hastalık belirtisi olabilmektedir. Saç dökülmesi ; kıl gelişim bozuklukları, sistem hastalıkları, psikolojik stres, ilaç, kimyasal maddelere maruz kalmak ve genetik yatkınlık gibi olaylardan dolayı meydana gelebilmektedir.

Her saçın ömrü üç evre şeklinde hareket etmektedir. Bunların ilk evresi büyüme evresidir. En uzun süren bu evrede saç ortalama ayda 1 santim uzamaktadır. Bu evreyi de tamamlayan saç bu sefer de bir kaç hafta sürebilen dinlenme evresine geçer. Bu evre ortalama iki/üç hafta sürer ve daha sonra dökülme evresine geçer. Dökülme evresinde de iki ile dört ay arasında dökülür. Her saç telinin ortalama dört-altı sene yaşam süresi vardır. Bu süre dolduktan sonra dinlenme evresine geçer ve dökülür. Günde elli-yüz tane saç dökülmesi normal olarak görülmektedir. Burada tarama ile dökülme olayını karıştırmayalım, taramaya bağlı olarak yüz-yüz elli saç telinin dökülmesi normal demiştik. Saç dökülmesinin yanı sıra unutkanlık sıkıntısı yaşayanların Unutkanlığı Engellemenin Yolları | Sebepleri Nelerdir ? konumuzu inceleyip sorularına cevap bulabilirler.


Saç Dökülmesi Çeşitleri

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi
  • Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi
  • Tirot Hormonlarına Bağlı Saç Dökülmesi
  • Vitamin Eksikliğine Bağlı Olarak Saç Dökülmesi
  • Strese Bağlı Olarak Saç Dökülmesi
  • Diş Çürümesine Bağlı Olarak Saç Dökülmesi


Saç dökülmesini önlemek için ne yapılmalı?
Saç Dökülmesini Neden Olan Durumları Engellemek İçin Ne Yapılmalı - Kurgu Gücü
Öncelik olarak saç dökülmesine neden olan durumlar neler onun bilinmesi gerekmektedir. Bunu da bir doktora giderek net bir şekilde öğrenmek mümkün olacaktır. Sonuçta sebebi bilinmeyen bir saç dökülmesine yanlış tedavi uygulanırsa bu sefer daha çok saçlarınız dökülebilir.Saç dökülmesini önlemenin yöntemleri arasında birden çok yöntemi bulunmaktadır. Bunların ilk başında saç dökülmesini önlemek için maske yapımı geliyor. Bu maskeleri kullanarak saç dökülmesini engelleme şansımız olabiliyor. Diğer önlemler ise işte şu şekilde ;

  • Saç Mezoterapisi-Vitamin ve mineral gibi maddeleri mikro iğnelerle saça enjekte etme yöntemidir.
  • İlaç Tedavisi
  • Saç Ekimi
  • PRP Saç Tedavisi-Genetik Dökülmelerde etkili olan bir yöntemdir. Saçı dökülen kişinin kanı alınıp işlemlerden geçirilmesi ile yapılan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir = Türk Edebiyatına Damga Vurmuş En İyi 20 Türk Şair

Bunun yanı sıra saç dökülmesini önlemek için altın öneriler arasında ilk olarak kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak adına Hindistan Cevizi yağı veya zeytinyağı ile saç derinize masaj yaptıktan bir süre sonra saçlarınızı durulayıp ılık su ile masaj yaparsanız bu saç dökülmesini önlemek ve güçlendirmek adına iyi bir yöntem olacaktır.

Diğer bir yöntem ise marul yapraklarını püre haline getirip, taze sıkılmış ıspanak suyunu mikser yoluyla karıştırarak oluşturduğunuz karışımı saç derisi ve saçlarınıza haftalık olarak sürmeniz saçlarınızın dökülmesini önlemek adına iyi bir maske olacaktır.Diğer yapabileceğiniz yöntemler içinde Horozibiği çiçeği ( diğer adıyla yabani kadife çiçeği ), Hindistan'da yetişen kına, yonca suyu, soğan ve Hindistan cevizi sütü de saç dökülmelerini önlemek adına kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Bu makalemizde saç dökülmelerine çözüm bulmak adına bazı durumlardan kurgücü olarak bahsettik. İşe yarayacak yöntemler olacağını düşünüyoruz. Farklı kaynaklardan alınan bilgilerle yazılmıştır. Diğer konularımızı incelemeyi unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

NOT: Yorumlarınız Onaydan Geçerek Yayınlanmaktadır!

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..