Ehliyet Alacakların Dikkatine ! Stajyer Ehliyeti ve Tüm Bilinmeyenleri - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

7 Temmuz 2018 Cumartesi

Ehliyet Alacakların Dikkatine ! Stajyer Ehliyeti ve Tüm Bilinmeyenleri

Ehliyet Alacakların Dikkatine ! Stajyer Ehliyeti ve Tüm Bilinmeyenleri - Kurgu Gücü
Ehliyet Alacakların Dikkatine ! Stajyer Ehliyeti ve Tüm Bilinmeyenleri
Ehliyet alacak olan herkes bundan sonra 2 yıl gözetim altında olarak ehliyet alabilecekler. Bu uygulamaya geçilmenin  nedenini ise Türkiye'de yapılan kazaların en aza indirilmesi olarak belirtilmektedir.  Eskiden sınavlardan belirli puan aldığımızda ehliyeti alabiliyorken, getirilen '' Stajyer Ehliyet 2018 '' uygulamasının yürürlülüğe girmesiyle işler biraz daha zor duruma geldi. İşte bu makalemizde sizlere Stajyer Ehliyeti hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Stajyer Ehliyeti uygulaması kuralları nelerdir? Verilen 2 Senelik süreç içinde ne yaparsam ceza yerim ? Trafikte neler ceza almama neden olabilir ? Aldığım cezalar ehliyetimi almak için sıkıntı yaratır mı?Stajyer ehliyeti normal ehliyete çevirme işlemi gerçekleştirebilmeniz için belirtilen süre zarfında 75 ceza puanı almamanız gerektiğini unutmayınız. Stajyer ehliyeti kaptırmak demek sizin ceza puanınızın daha yüksek olacağı anlamına gelmektedir.

Stajyer Ehliyeti Nedir ?


Stajyer ehliyeti nedir diye merak edenler için ; 1 Ocak 2016 de yürürlülüğe giren yeni bir uygulamadır. 2 yıl boyunca stajyer bir şekilde denetim altında tutulup, 2 yıl sonunda 75 ceza puanı altına kalanlar ehliyetine kavuşabilecektir.

Stajyer Ehliyet uygulaması tam olarak ne zaman uygulama başlandı

Bu uygulama yaklaşık 2 sene önce uygulamaya girdi. Tam olarak uygulamaya başlandığı tarih 1 Ocak 2016 olarak bilinmektedir. Yani o tarihten itibaren ehliyet almak isteyenler artık Stajyer Ehliyeti uygulamasına tabii tutulacaklar. 

Daha önce bile zor ehliyet alınırken bu yasanın uygulamaya girmesiyle sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bu yasayla birlikte ömür boyu ehliyet sistemine de son veriliyor. Artık 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 5 ile 10 sene arasında zorunlu olarak ehliyetlerin yenilenmesi öngörülmektedir. Sürücülerin bu ehliyetleri yenileyebilmesi içinde yeni bir sağlık raporu çıkarmaları gerekmekte olacaktır.


1 Ocak 2016 Tarihi ile ehliyetler 15 TL ücret ile yenilenmeye başlandı.


Stajyer Ehliyeti uygulamasıyla ehliyet alacaklara Stajyer dönemi boyunca 75 Ceza Puanı Kuralı.

75 Ceza Puanı Nedir ?

Stajyer Ehliyeti uygulamasına göre, bu dönem boyunca 75 Ceza Puanı alan sürücülerin ehliyetine el konulacağı ve psikolojik durumunun tespiti için test yapılacak ve test sonucunda temiz bir sonuç alırsa ehliyet sınavına tekrar girebilecektir.

Peki Ceza Puanları hangi kural ihlalinde ve kaç puan olarak verilecektir ?

 • Emniyet Kemerini Bağlamayan Stajyer sürücülere 15 Ceza Puanı,
 • Kırmızı Işıkta Geçen Stajyer sürücülere 20 Ceza Puanı,
 • Hız Sınırını Aşan Stajyer sürücülere 10 Ceza Puanı,
 • Trafikte Telefon Kullanan Stajyer sürücülere 10 Ceza Puanı
 • Yayaların Geçiş Üstünlüğüne Uymayan Stajyer sürücülere 20 Ceza Puanı,
 • Aracını Muayene Ettirmeyen Stajyer sürücülere 10 Ceza Puanı,
 • Şerit İzleme Kuralına Uymayan Stajyer sürücülere 20 Ceza Puanı,
 • Park Yasağını İhlal Eden Stajyer sürücülere 20 Ceza Puanı verilecektir.

Bu konuya bakan Hayvan Sevgisi | Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi konusuna da baktılar.


Stajyer Sürücülerin Aşağıdaki Durumlar Sonucunda Ehliyeti İptal Edileceği de Bildirilmiştir.
 • Ölüm ile sonuçlanan kazaların sonucunda asıl kusurlu kişi olunursa,
 • 3 kere ehliyet kemerini takmadığı tespit edilirse,
 • Alkol oranı 0.20 promil olarak tespit edilirse, Stajyer ehliyeti alkol yüzünden iptal edilir.
 • 3 kere hız limitini aştığı tespit edilirse,
 • 3 kere sağa/sola dönel kavşaklarda bisiklet sürücülerine ve yayalara geçiş hakkının verilmediği tespit edilirse,
 • 3 kere trafik ışıklarını ihlal ettiği tespit edilirse,
 • Okul geçitleri önünde öğrencilere geçiş üstünlüğü tanınmadığı tespit edilirse, sürücü belgelerinin iptal edilmesine neden olabilir.

Daha önce Stajyer Ehliyeti hakkında bir sürü şey söylemiş bu söylenenlerden biri de Stajyer Ehliyeti uygulamasında olan kişinin trafiğe yalnız çıkamayacağı söyleniyordu fakat öyle bir kuralın olmadığı ve tek başına trafiğe çıkabileceğinizi söyleyebilirim ve 75 Ceza Puanı almadığınız sürece ehliyetinizi sıkıntısız bir şekilde alabilirsiniz. Zaten kurallarda böyle bir şey belirtilmemiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..