Özgün İçerik Kavramı Hakkında Bilinmeyen Aramızda Kalsın Sırları - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

20 Ağustos 2019 Salı

Özgün İçerik Kavramı Hakkında Bilinmeyen Aramızda Kalsın Sırları

Özgün İçerik Kavramı Hakkında Bilinmeyen Aramızda Kalsın Sırları - Kurgu Gücü
Özgün İçerik Kavramı Hakkında Bilinmeyen Aramızda Kalsın Sırları
Özgün içerik kavramını çoğumuz karıştırıyoruz. Ben düşündüm ki madem bu kadar kafamızda soru işaretleri var bu soru işaretlerine bir dur deme zamanı geldi. Öncelikle '' Özgün '' dediğimiz zaman size ne ifade ettiğini bir düşünün. Bilmeyenler için özgün kelimesinin Türkçe sözlük anlamını yazalım. Özgün kelimesi, Türkçe sözlükte: '' İlk kez yapılmış olan, taklit olmayan '' ve '' Yalnız kendine özgü bir niteliği olan, kopya olmayan '' olarak iki anlama sahiptir. Zaten bu anlamları da okuduğunuzda kafanızda bazı şeyler net bir şekilde oturmuş olması gerekir.


Peki Özgün İçerik nasıl yazılır ? Aslında bu çok basit bir şey fakat gerçekten emek isteyen bir şeydir. Özgün içerik demek kendi ürettiğiniz şeylerdir. Yani özgün içerik demek birinin yazısından birazcık, diğerinin yazısından birazcık, oradan buradan birazcık alıp bir araya getirerek yapılan şeyler '' Özgün İçerik Kavramı '' içerisine dahil olmamaktadır. Bunu kesinlikle karıştırmayın. Bunun yanı sıra sorulan sorulardan '' Özgün yazı nasıl yazılır, özgün yazı oluşturma '' gibi sorularında detaylarını konumuz içerisinde bulabileceksiniz.Özgün İçerik Nedir, Nasıl Hazırlanır? - Kurgu Gücü
Özgün İçerik Kavramı Hakkında Bilinmeyen Aramızda Kalsın Sırları
Evet şimdi Özgün içerik nedir nasıl hazırlanır konusuna da biraz değinelim. Özgün içerik oluşturmak için kendiniz üretmeniz gerekiyor. Örneğin fotoğraflara özel bir Web Siteniz var ve burada fotoğraf paylaşımı yapacaksınız. Gidip Google arama motoruna resim yazıp oradan resmi indirip yüklerseniz bu özgün bir içerik olmaz. Zaten var olan bir resmi siz tekrar indirip kendi sitenize yüklüyorsunuz. Resmin özgün içerik kavramına dahil olabilmesi için sizin çekmiş olmanız gerekiyor. Aynı şey video ve yazılar içinde geçerlidir. Diyelim Youtube gibi sosyal video paylaşım yapılan bir alanda kanalınız bulunuyor. Burada özgün içerikler paylaşabilmek için kendinize ait çektiğiniz videolar olması gerekiyor. Yukarıda makale için söylediğim oradan buradan alarak birleştirilen videolar da özgün içerik değerine sahip olmayacaktır. Fakat bazı programlarla oradan buradan alınan videolar birleştirilerek videolar hazırlamak mümkündür. Her ne kadar bu videoları Youtube özgün içerik oluşturma olarak algılasa da özgün içerik kavramında yer almıyor.. Özgün yazı ne demek diye merak edenler için bunları tam aradığı cevaplar olacaktır.

Örneğin şuan benim yazdığım yazı tamamen özgün yazı kavramı içerisinde yer alıyor. Neden diyecek olursanız yazdığım tüm cümleleri kendi fikirlerim ile yazdım. Yani hiç bir yerden kopyala yapıştır yapmadım. Tabi ki illa ki ufak tefek '' Alıntı '' yapacağınız yerler olacak. Bakın! alıntı diyorum buraya dikkat edin. Kopyala yapıştır kesinlikle işin içinde olmamalıdır. İşin içine kopyala yapıştır girdiği zaman bir süre sonra arama motorları sizlere cezayı keser ve sıralamalar da çok gerilerde kalmanıza neden olabilir.


Gelelim '' Özgün İçerik Üretmek '' için ne gibi yollara başvurabilirim. Şunu söyleyebilirim ki  özgün içerik üretmek için önceliğiniz her zaman kendiniz tarafından yazılan yazılar, kendiniz tarafından çektiğiniz fotoğraf ve videolar olmasına çok dikkat edin. Bunun dışında da bazı programlar aracılığıyla özgün içerik denebilen içerikler üretmek mümkün olsa da kalıcılığı olmadığını söylemek doğru olacaktır.

Özgün İçerik - Kopyala/Yapıştır Uzak Durulmalı - Kurgu Gücü
Bir de ben '' Özgün İçerik Fikirleri '' arıyorum diyenler de çok olduğu için bu konuya da bir el atalım. Ne gibi özgün içerik paylaşımı yapmalıyım diyorsanız; İlk olarak hangi alanda ilerleyeceğinizi düşünün tartın ve kendinize '' Hangi Alanda Devamlılığım Olabilir '' diye sorun. Yazı alanında ilerleme gibi bir düşünceniz varsa; '' Bilgi Amaçlı '' bir site açmanızı tavsiye ederim. Yani bu genelde teknoloji alanında olursa daha çok ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun dışında Tarihle ilgiyim derseniz tarih ile alakalı bir site açmanız doğru fikir olacaktır. Çünkü tarih oldukça fazla konuyu içerebilecek bir yapıya sahip olduğu için konu bulmada sıkıntı çekmezsiniz. Yani bu tarz yazdığını yazılar özgün yazılar olarak kabul edilecektir. Tabi her zaman söylediğim gibi kendi cümlelerinizle yazmanız gerekiyor. Bunun dışında '' Yemek Tarifleri '' ile alakalı bir site de oldukça iyi bir ilerleme kat etmenize olanak sağlayabilir. Yok ben video çekmeye bayılan bir kişiyim diyorsanız; '' Oyun '' videoları çekmeniz güzel bir tercih olabilir. Çünkü son zamanlarda oyun videoları iyi iş çıkartıyor. Eğer ki ben oyun falan pek sevmem diyorsanız o zaman sizlere '' Tanıtım '' konuları yapmanızı tavsiye ederim. Tanıtım derken nasıl yani diye soracak olursanız; Misal yepyeni bir telefon çıktı, hemen o telefona bir yerden ulaşın ister satın alarak ulaşın ister çevrenizde satın almış bir arkadaşınızda kısa bir süreliğine alın ya da ne bileyim direk satış yapılan bayisine gidip ben bu telefonu tanıtmak istiyorum diyin ve tüm detayları anlatarak video çekin. Bu şekilde oldukça iyi bir izlenime sahip olabilirsiniz. Tabi gündemi iyi takip ediyor olmanız ve yeni çıkan ürünlere yönelmeniz sizin için daha iyi bir fırsat doğuracaktır. Bunun dışında özgün şiir ve hikayeler de paylaşarak iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.


Farklı bir durum olan '' Özgün İçerik Kontrolü '' nasıl yapılıyor durum oluyor. Siteniz için özgün içerik kontrolünüzü kendiniz yapın. Nasıl mı kendi ürettiğiniz şeyleri paylaşırsanız bunu kontrol etmeye bile gerek duymayacaksınız. Peki Google özgün içerik kontrolünü nasıl yapıyor ? Google'ın çeşitli algoritmaları bulunuyor. Bu çeşitli algoritmalar sayesinde milyonlarca siteleri karşılaştırabiliyor. Yani sadece Google değil diğer tüm arama motorları da aynı şekilde bunu yapıyor. Emin olun Google kandıramazsınız. Kandırdım zannedersiniz fakat bir bakmışsın cezayı kesivermiş. Kalıcı olmak için özgün olmak şart. Peki bir içeriğin özgün olup olmadığını nasıl anlarım diyorsanız yapmanız gereken çok basit bir kaç işlem var. İşte size özgün yazı kontrolü yapabileceğiniz bir yöntemden bahsedelim.


 • İlk olarak makalenin 3-4 satırını kopyalayacakmışsınız gibi mouse yardımıyla işaretleyin.
 • Daha sonra işaretlediğiniz o satırların üzerine gelip  Sağ Tıklayın.
 • Açılan seçeneklerde ... İçin Google Üzerinde Arama Yap seçeneğine tıklayın.


İşleminiz bu kadar basit arkadaşlar. Zaten işaretlediğinizi satıra benzer alanlar olursa Google aramasından sonuçlarda görmeniz mümkün olacaktır.

İnternet ortamında duyduğum bir konu da '' Özgün Yazı Yazma Programı '' konusu oldu. Bu konu içinde '' Makale Spinleyici '' diye bir özellik kullanılmaktadır. Peki makale spinleyici ne işe yarar ? Bu program sayesinde sitenizdeki ziyaretçilerinize özgün içerikler paylaşabilir ve Google gibi arama motorlarına özgün içerikler sunabilirsiniz. Makalenizi Spinlemek istiyorsanız yani özgünleştirmek istiyorsanız Tıklayınız.


Son olarak şunu eklemek istiyorum; Her ne kadar özgün içerik yazarsanız yazın içeriğiniz '' Faydalı İçerik '' kategorisinde yer almadığı sürece hiçbir anlam ifade etmez. Faydalı içerikten kastım, insanlar kendine yararlı olan şeyleri severler. Bu yüzden ziyaretçiler makaleniz içerisine girdiğinde '' Aradığı Bilgiyi '' makale içerisinde bulamazsa bu sizi bir daha tercih etmeyeceği ve kara listeye alacağı anlamına gelmektedir.

Merak ettiğiniz tüm sorular konumuzun altından yorum olarak sorabilirsiniz. Bilmediğiniz her şey aramızda kalsın sırları olarak kalacak ve çözüme kavuşacak...

İlginizi Çekebilir
1- Backlink Sorgulama Siteleri: Rakiplerinizin Backlinklerini Öğrenin!
2- Dünyanın En Pahalı Alan Adları: Satılmamış En Pahalı +250 Domain
3- PUP Potansiyel Olarak İstenmeyen Yazılım Nedir, Zararlı mıdır?

8 yorum:

 1. Muhteşem bir yazı olmuş bu kesinlikle. Özgün içeriği ne kadar da güzel açıklamışsın. Eline emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Aradığımı bulabileceğim bir yazı olmuş. Muhteşemsin admin

  YanıtlaSil
 3. onlinecocuk20.08.2018 16:00

  muhteşem bir yazı gerçekten. Özgün içeriğin en detayına kadar anlatımını yapmışsın admin bravo gerçekten

  YanıtlaSil
 4. Özgün içerik programı olarak Makale spinleyici gerçekten işe yarıyor mu ki acaba ?

  YanıtlaSil
 5. HernanCrespo20.08.2018 16:02

  Özgün içerik için kopyala yapıştır yapmamak şart diyorsunuz yani. Elinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. İşte bu be! Ne zamandır arıyorum şöyle sağlam bir açıklama. Diğer çoğu sitede her şey yarım yamalak helal olsun admin eline sağlık tam aradığım cevaplar.

  YanıtlaSil
 7. Yurduminsani23.08.2018 00:31

  Ya hocam gerçekten eline koluna sağlık ne kadar iyi bir anlatım olmuş

  YanıtlaSil
 8. abi çok iyi anlatmışsın gerçekten en güzel anlatım sende olmuş helal olsun

  YanıtlaSil

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

NOT: Yorumlarınız Onaydan Geçerek Yayınlanmaktadır!

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..