Asteroid (Küçük Gezegen) Nedir - Meteor İle Arasında Ne Fark Var? - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

18 Aralık 2019 Çarşamba

Asteroid (Küçük Gezegen) Nedir - Meteor İle Arasında Ne Fark Var?

Asteroid (Küçük Gezegen) Nedir - Meteor İle Arasında Ne Fark Var?
Asteroid (Küçük Gezegen) Nedir - Meteor İle Arasında Ne Fark Var?
Asteroid nedir ? sorusu elbet karşınıza çıkmıştır. Bilim, uzay ve astronomi ile ilgilenen çoğu kişinin bilgisi dahilinde olan bu terim, bir çok kişi tarafından ne anlama geldiği bilinmiyor. Bu konumuzda sizlere asteroid nedir? Asteroid ile meteor arasında ne gibi fark vardır? Asteroid tanımı nedir? Asteroid kuşağı nedir? Asteroid anlamı nedir? gibi soruların cevaplarını sizlere sunacağız.

İlk olarak sizlere Asteroid nedir? sorusuna cevap vererek konumuza bir giriş yapalım. Asteroid vikipediden alınan bilgiler doğrultusunda küçük gezegen olarak da adlandırılmaktadır. Yörüngeleri genel olarak Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gök cisimlerine verilen addır ve bu iki gezegen arasındaki 1 kilometrelik bir çap yörüngesinde yaklaşık 40 bin asteroid tespit edilmiştir. Bu asteroidlerde saatte yaklaşık olarak 50 ile 100 bin kilometre arasında hızla hareket ederler. Uydusu olan asteroidler olduğu da bilinirken, Haziran 2014 tarihinden itibaren Küçük Gezegen Merkezi tarafından dış ve iç Güneş Sistemi'nde yaklaşık olarak 1 milyonun üzerinde cisim olduğu belirtilmiştir.


Asteroid, kelime anlamına bakılacak olursa '' Yıldıza Benzeyen '' olarak nitelendiriliyor. Tabi şu da bir gerçektir ki asteroidler yıldızdan çok gezegenlere benzemektedirler. Hacimleri ve kütleleri oldukça küçük olduğu için gezegen olarak adlandırılmadıkları için '' gezegenimsi '' olarak adlandırılmışlardır.

İlginizi Çekebilir = Dünya'ya Tarih Boyunca Çarpan En Büyük 10 Meteor | Gök Taşları

İlk asteroid ne zaman keşfedilmiştir? İlk asteroid 1801 tarihinde İtalyan astronom, matematikçi Giuseppe Piazzi tarafında keşfedilmiştir. Bilinen küçük gezegenimsilerin en büyük ise Ceres adlı bir asteroiddir. Bu asteroid Ceres'in çapı yaklaşık olarak 1020 kilometre olarak bilinir. Ceres'in ardından bilinen en büyük asteroid ise Palas adında bir astreoid olup çapı sadece 585 kilometre olarak kayıtlar arasında yerini almıştır.

Tamamen volkanik kayalarla kaplı olan ve pek çok rastlanmayan bir türde yüzeye sahip olan asteroid ise Vesta adında bir küçük gezegendir. Güneşten yaklaşık olarak uzaklığı ise 312 milyon 800 bin km olarak belirtiliyor. Vesta aslında Güneş'e daha yakın olduğu anlamına gelmektedir ve çıplak gözle görülebilen tek küçük gezegen olarak bilinir. Asteroidler arasında 4 büyükler olarak bilinen '' Ceres, Juna, Pallas, Vesta '' adlarına sahip asteroidlerdir.Güneş Sistemi'nde astronomlar milyonlarca asteroid olduğunu söylüyorlar. Bu asteroidler içinde bazıları sadece iri bir çakıl taşı büyüklüğünde olup tüm asteroidlerin toplam büyüklüğü ise ayın %3'ünden daha fazla olmadığı belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir = Meteor Nedir? Nasıl Oluşur? Gök Taşı İle Arasındaki Fark Nedir?

Bilim insanlarına göre asteroidlerin varoluşları oldukça uzun senelere dayandığıdır. Bundan yaklaşık olarak 6 bin yıl önce ise Mısır piramitlerinde kaybolan bir gezegenin olduğu da bilgiler arasında yer almaktadır. Devamında ise 5 bin yıl öncesinde yazılan Sümer tabletlerinde ise asteroidlerin sadece bir gezegenin parçalanmasından dolayı oluştuğu yazılmış olduğu belirtilmektedir. İşte o zamanda parçalanan gezegenin adı ise Maldek olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir = 100 Milyardan Fazla Olan Galaksi (Gökada) Nedir? Nasıl Oluşur?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

NOT: Yorumlarınız Onaydan Geçerek Yayınlanmaktadır!

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..