Otopsi Nedir? Adli ve Adli Olmayan Vak'alarda Otopsi Raporu - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

26 Aralık 2018 Çarşamba

Otopsi Nedir? Adli ve Adli Olmayan Vak'alarda Otopsi Raporu

Otopsi Nedir - Adli ve Adli Olmayan Vak'alarda Otopsi Raporu - Kurgu Gücü

Otopsi nedir? Otopsi belki de geçmişten günümüze çağın en önemli Tıp alanındaki gelişmelerinden bir tanesidir. Otopsi nasıl yapılır? Otopsi ne için yapılır? Otopsi ne kadar sürer? Otopsi için izin gerekir mi? Otopsiyi Kimler  Yapar? gibi Otopsi hakkında tüm soruların yanıtlarını konumuz içerisinde açıklamaya çalışacağız.


Öncelikle Otopsi nedir? sorusuna cevap vererek konumuzun temel girişini yapmış olalım. Otopsi, ölen bir kişinin yani cesedin ölüm nedeni belirlemek adına yapılan tıbbi inceleme işlemine denir. Otopsi genel olarak ailenin isteği doğrultusunda yazılı izin vermesinden sonra yapılabilmektedir. Tabi adli vakalardaysa bu durum savcını isteği üzerine otopsi yapılabilmektedir ve aileden izin alınmasına gerek duyulmamaktadır.
✔ Otopsiyi Kimler Yapılır?

Bir cesedin otopsisi, bir kişinin Adli doktor olmak şartı ile 2 hekim, 1 hakim ve tehlikeli bir durum söz konusu ise Savcı tarafından yapılmaktadır. Ölen bir kişinin otopsisi son hastalığında tedavi yapmış hekime yaptırılmaz. Eğer ki bir vakanın çözülmesinde katkı sağlayacaksa ölmüş kişinin mezarından çıkarılmasına müsaade edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusuysa Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 227. maddesine göre mahalli belediyeye bildirilmesi gerekmektedir. Eğer ki mahalli belediye yoksa muhtarlığa bildirilmesi gerekmektedir.


✔ Otopsi Nasıl Yapılır?

Bir mani olmadığı sürece otopsiden önce ölüyü tanıyanlara kişinin doğru kişi olup olmadığını tespit etmesi adına ölü gösterilir. Ölen kişi ya cesedin bulunduğu yerin özellikleri ve dış görünüşü net bir şekilde tespit edildikten sonra ceset muayene edilir. Muayene yapılırken cesedin kıyafetleri varsa çıkartılır ve vücudunun görünen tüm dış özellikler yani sakal, yaş, lekeler, ten rengi, saç gibi hepsi not alınır. Yine Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 81. maddesi gereğince otopsi cesedin durumu müsaitse mutlaka ve mutlaka karın, göğüs ve başının açılması gerekmektedir. Genel olarak cinayetlerin bir çoğunda bu kısımlar mutlaka açılır.

Otopsinin sonuna gelindiğinde otopsinin bütün neticeleri ve dış muayeneyi içinde barındırdığı savcı veya hakim ile birlikte hekimler tarafından imzalanan Otopsi Tutanağı ( Zabtı ) hazırlanmaktadır. Devamında doktorların hazırlamış olduğu, ölüm sebebini ve mekanizmasını bildiren gerekçesi olan rapora ise '' Otopsi Raporu '' adı verilmektedir.
Çeşide Göre Otopsi Nasıl Yapılır?

✔ Bebeklerde Otopsi

Bu tip otopsiler yeni doğan bebeklerin vaktinde doğup doğmadığını tespit etmek için kilo, boy, diş, göbek kordonu, kemikleşme noktaları yani topuk ve diz noktaları ve kafa ölçüleri incelenir. Bir de bebeğin ölü mü doğduğu yoksa canlı mı doğup öldüğünü tespit etmek için Hidrostatik test yapılmaktadır. Bunun beraberinde Timüs bezi, akciğerler ve kalp çıkartılarak suyun içine atılır. Eğer ki Akciğer nefes almış ise bunları hepsi suyun üzerinde yüzmektedirler fakat eğer ki ölü doğmuş ise batar ve böylelikle ölü olup olmadığını tespiti yapılmış olur.


✔ Zehirlenme Otopsisi

Zehirlenme gibi vakalarda ise otopsi yapma tekniği biraz değişik olduğunu söyleyebiliriz. Zehirlenme sonucunda yakıcı zehirler değmiş olduğu cildi, yeri, mideyi, ağzı ve boğazı yakıp harap etmektedir bu yüzden midenin delinme riski vardır. İşte bu sebepten dolayı barsak muhtevası ve mide ayrı ayrı kavanozlara koyularak, zehir araştırması yapılması adına laboratuvara bir miktara kan ile birlikte gönderilerek Zehirlenme Otopsisi yapılır.
✔ Otopsi Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Otopsi yapılan bir cesedin raporu yaklaşık söylenilene göre 3 ay kadar bir zamanı bulmaktadır fakat çok yoğun olunması durumunda 10 ay kadar bir zamanı bulabilmektedir. Yani bu konu hakkında net bir tarih olduğunu söyleyemeyiz.


Konu içerisinde paylaşılan bilgiler Vikipedi gibi asıl kaynaklardan derlenerek paylaşılmıştır ve Kurgu Gücü sitesi doğacak sorunlardan sorumlu değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..