Biatlon Nedir? Kuralları Nelerdir? Biatlon Hakkında Bilgiler - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

18 Temmuz 2019 Perşembe

Biatlon Nedir? Kuralları Nelerdir? Biatlon Hakkında Bilgiler

Biatlon Nedir? Kuralları Nelerdir? Biatlon Hakkında Bilgiler - Kurgu Gücü
Biatlon Nedir? Kuralları Nelerdir? Biatlon Hakkında Bilgiler
Biatlon nedir? Biatlon kuralları nelerdir? Biatlon ülkemizde pek yaygın olmayan sporlardan bir tanesidir. Peki biatlon hangi ülkelerde oynanıyor? Biatlon turnuvaları hangi ülkelerde düzenleniyor? Biatlon yarış sınıfları nelerdir? Biatlon'un tarihi ve biatlon atışları nasıl yapılıyor? Biatlon hakkında tüm detaylar...Biatlon Nedir?

Biatlon, ülkemizde pek yaygın olmayan ve pekte bilinmeyen bir spor dalıdır. Kış ayında oynandığı için kış sporu olarak bilinir. Kayaklı koşu sporuna yapılmasının yanı sıra oyuncuların, hava tüfekler ile yerde ya da ayakta olarak atış yaptıkları bir spor olarak bilinir. Bir yandan da bu sporun askeri bir spor olduğu söylenir. Bunun nedeni ise tüfek ve kayak ile yapılan bir kış sporu olmasıdır. Yani daha çok karlı ülkelerin askeri sporu diye de dikkat çeker.. Askeri spor denmesinin nedeni ise 18. yüzyılda İsveç ile Norveç sınırlarında bulunan askerlerin atış yapma gereksinimleri ile ortaya çıktığı bilinmektedir. İşte o zamandan sonra da geliştirilmiş ve kurallar belirtilerek kış sporlarından bir tanesi olmuştur.


Biatlon Ekipmanları Nelerdir?

Biatlon ekipmanları arasında pekte bir şey olduğunu söylemek mümkün değildir. Sporcular, kayak takımları, havalı tüfek ve mermi ve şarjörler ile bu sporu yaparlar. Havalı tüfeğin ağırlığı 3,5 kilogram olurken 5'er adet mermi alan şarjörler taşımaları gerekir. Mermilerin her biri ise 5.6 milimetre boyutuna sahiptir.

İlginizi Çekebilir = Squash Nasıl Oynanır? Squash Nedir? Duvar Tenisi Kortu Özellikleri

Biatlon Yarış Sınıfları Nelerdir?

  • Biatlon Yarış Erkeklerde; 20 kilometre bireysel, 10 kilometre sprint, 12,5 kilometre takip ve son olarak 12,5 kilometre toplu çıkış olarak düzenlenir.
  • Biatlon Yarış Kadınlarda; 15 kilometre bireysel, 7,5 kilometre sprint, 19 kilometre takip ve son olarak da 12,5 kilometre toplu çıkış şeklindeki kategorilerden oluşmaktadır.
Bunların dışında takım takım ya da karışık takım olarak da oynanabilmektedir.

Biatlon Atışları Nasıl Yapılır?

Biatlon atışları genel olarak ilk atışın yerde ikinci atışın ise ayakta atılmasıyla yapılır. Atışlar yapılırken mutlaka batonlar yere bırakılmak zorundadır.
  • Ayakta yapılan atışlarda 5 adet 11.5 santimetrelik daireye atış yapılır.
  • Yerde yapılan atışlarda 5 adet hedefin orta kısmında yer alan 4,5 santimetrelik daireye atış yapılır.
Atışın yapıldığı yer siyahtan beyaza dönüşür. İsabetlerin kaçırılması durumunda ise yarışın tüpüne göre ceza turu ya da tüm hedefleri yedek mermiler ile vurma cezası verilebiliyor. Bu cezalar ise 150 metre cezası süreye 1 dakika ekleme cezası ya da buna ek olarak ekstra atış yapma cezası olarak verilebilir.

İlginizi Çekebilir = Buz Hokeyi Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir? Kaç Periyot Oynanır?

Biatlon Tarihi

Kadınlarda 1992 Abberville ile Erkelerde ise 1960 California olimpiyatları sayesinde biatlon olimpik sporlardan bir tanesi olarak dahil olmuştur. Bu süreden sonra 1977 senesi de dahil olmak üzere her sene Biathlon World Cup adına sahip farklı farklı kategorilerden oluşan biatlon sezonu düzenlenmektedir.


Biatlon'un Aktif Olarak Oynandığı Ülkeler

Biatlon'da tahmin edileceği gibi gibi en başarılı ülkeler Almanya ile Norveç olarak bilinmektedir. Bu ülkeler hem kadın hem de erkekler de adeta rakipsiz denebilecek seviyededir. Bunun dışında ise son dönemlerde Fransa'nın da yükselişte olduğunu söylemek mümkündür.

1 yorum:

  1. Reis eline koluna sağlık biatlon hakkında en iyi bilgiye senin sitende ulaştım

    YanıtlaSil

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

NOT: Yorumlarınız Onaydan Geçerek Yayınlanmaktadır!

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..