Squash Nasıl Oynanır? Squash Nedir? Duvar Tenisi Kortu Özellikleri - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

15 Temmuz 2019 Pazartesi

Squash Nasıl Oynanır? Squash Nedir? Duvar Tenisi Kortu Özellikleri

Squash Nasıl Oynanır? Squash Nedir? Duvar Tenisi Kortu Özellikleri - Kurgu Gücü
Squash Nasıl Oynanır? Squash Nedir? Duvar Tenisi Kortu Özellikleri
Squash nedir nasıl oynanır? Kuralları neler? Squash kortunun ve edinilecek ekipman özellikleri nelerdir? Normal tenisten ne farkı vardır? Squash diğer adıyla duvar tenisi hakkında tüm detayları sizler için ele aldık.


Spor hayatımıza girdiği günden beridir çeşit çeşit spor dalları keşfediliyor. Bunlardan bir tanesi Squash yani duvar tenisi olarak günümüzde yer edinmiş durumdadır. Squash'ın keşfi ilk olarak Fransızlar tarafından keşfedilmiş olmasına rağmen İngilizler tarafından spor haline getirilmiştir. Günümüzde özellikle son yıllarda oldukça popüler bir aktivite halini alan Squash, 1911 senesinde Tenis komitesi tarafından spor dalı olarak ilan edilmiştir.


Squash nasıl, kaç kişiyle oynanır?

Squash iki kişiyle oynanan ve raket ile top kullanılan bir spor dalıdır. Tabi Squash teklerde iki kişi ama çiftlerde ise 4 kişi ile oynanır. Squash'ın düzenleyici kuruluşu olarak bilinen WSF yani Dünya Squash Federasyonu'na üye 100'lerce ülke olduğu bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir = Ragbi Nasıl Oynanır? Rugby Kuralları Nelerdir? Kaç Kişiyle Oynanır

Squash'ın Oynandığı Ülkeler

Squash pek bilinmeyen bir spor olmasının yanı sıra dünyada en çok Abd, İngilterei Mısır, Yeni Zelanda ve Malezya ülkelerinde yaygın olarak oynanmaktadır. Ülkemizde de Squash 2008 senesinden beridir " Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu " na bağlı olarak aktif bir şekilde oynanmaktadır.


Gelelim şimdi Squash kortu ve ekipmanlarının özellikleri neler olduğunu sizlere kısaca anlatalım.

Squash Raketi: Squash raketinin ağırlığı 100 gram ile 200 gram arasında değişiklik göstermektedir. Squash raketi boyutları ise ortalama 56 santimetre x 21 santimetre olarak belirtilmektedir.


Squash Kortu: Ortalama olarak 65 metrekarelik bir alana zemini parke olmak kaydıyla ve 3 duvarının özel alçıdan ya da tahtadan yapılan arkada duvarı ise camdan yapılan kapalı bir alan olarak tanımlayabiliriz. Tabi Uluslararası turnuvalarda 4 duvarda camdan yapılan kortlarda mücadele ediliyor.

Squash Gözlüğü: Squash oynanırken Squash topunun göze gelmesini engellemek için gözlük takılması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir = Dünya Kupası'nın Düzenlendiği Ülkeler: 21 Kupa 16 Ülke

Squash Topu: Kauçuktan yapılan Squash topunun çapı 4 santimetre olurken Squash topunun ağırlığı ise 2 gram olarak bilinmektedir. Squash topunun rengi o anki şartlara göre değişiklik gösterebiliyor.

Squash Ayakkabısı: Squash ayakkabısı zeminin parkeden yapılmış olmasından dolayı özel olarak kauçuktan üretilir.

Her ne kadar Squash pek bilinen bir spor dalı olmasa da oldukça zevkli bir spor olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'de 2008 yılında beri oynanıyor olsa da adı pek gündemde olan bir spor değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..