Dofollow & Nofollow Link Nedir, Arasındaki Fark, SEO İle Bağlantısı? - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

16 Eylül 2019 Pazartesi

Dofollow & Nofollow Link Nedir, Arasındaki Fark, SEO İle Bağlantısı?

Dofollow & Nofollow Link Nedir, Arasındaki Fark, SEO İle Bağlantısı? - Kurgu Gücü
Dofollow ve Nofollow Link Nedir, Arasındaki Fark, SEO İle Bağlantısı?
Backlink SEO çalışmalarında kullanılan SEO terimlerinden olan Dofollow ve Nofollow link nedir, backlink alırken hangi şekilde almamız gerekir? Dofollow nofollow arasındaki fark nedir? SEO ile bağlantısı nedir? Gelin şimdi konu hakkında tüm detayları inceleyelim.


Birçok insan Nofollow Dofollow arasındaki fark ne olduğunu bilmiyor. Bu da SEO çalışması yapacak kişilere büyük sıkıntılar çıkartıyor. SEO çalışma yapmadan önce bu tür kavramları bilmek büyük önem taşıyor. Çünkü yapacağınız en ufak hata bütün çalışmalarınızın çöp olması sebep olabilir. Konumuz içerisinde sizlere dofollow nedir, nofollow nedir, Nofollow Dofollow linkin SEO ile bağlantısı var mı? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.


Nofollow Link Nedir?

Google amca gibi arama motorları botlarına, nofollow verilen bağlantının arama motoru dizinindeki bağlantı hedefinin sıralamasına etki etmemesi gerektiğini belirtmek adına kullanılan bir HTML türüdür. Nofollow özelliği sayesinde kalitesinin ne olduğu bilinmeyen sitelerin linki verildiği zaman arama motorlarındaki sıralama bozulmaz.. 2005 senesinde Jason Shellen ve Matt Cutts tarafından tanıtılan bir özelliktir. Google Nofollow link özelliğini hızlı spam linklerinden rahatsız olduğu için çıkardı. Kısaca nofollow link sayfanızın puanını link verdiğiniz başka bir siteye aktarılmasını engellemeye yardımcı olan bir özelliktir. Şöyle ifade edecek olursak, nofollow link özelliği verilen bağlantıyı google gibi arama motorları takip etmez ve o site sizin sitenize kesinlikle zarar vermez. İşte bu nedenle de kaynağı kalitesi bilinmeyen bağlantılara rel=nofollow link özelliği verilmesi gerekir.Dofollow Link Nedir?

Google amca gibi arama motorlarının dofollow olarak verilen linkleri izlemesini ve beraberinde kendi websitemize de erişmesine izin vermek demektir. Bir linkin dofollow olması için özellikle bir şey yapmanıza gerek yoktur, çünkü linki direk paylaştığınız zaman zaten dofollow olarak tanımlanır. İşte bu nedenle siteleriniz içerisinde verdiğiniz site linklerinin kalitesi kötüyse sizin sitenizin SEO puanının da düşmesine neden olacaktır.


Şunu da ifade etmek istiyorum; Birçok kişi noindex ile nofollow arasındaki bağlantıyı bilmediği için karıştırıyor. Nofollow özelliği eklediğiniz bir site linkine sadece pagerank olarak görmezden gel der arama motorlarına. Tabi artık bunun bir önemi yok çünkü PageRank algoritması durduruldu. Noindex ise sayfayı ziyaret etme,linki burada yoksay anlamına geliyor.Dofollow Nofollow Arasındaki Farklar

Nofollow, linki görmezden gelir, Dofollow, linki inceler..
Nofollow linkleri google backlink saymaz ama yahoo backlink olarak görür, Dofollow linkler backlink olarak sayılır. Doğal yollardan backlink nasıl alınır yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.


Nofollow Linkin Yararları

Aslında kötü olarak bilinen ya da algılanan nofollow özelliğinin yararları belki de dofollow özelliğine göre daha fazla. Neden mi? Nofollow link özelliğini yukarıda da belirttiğimiz üzere spamle mücadele için google ortaya çıkardı. İşte bu nedenle de kalitesi ve kaynağı bilinmeyen linklere nofollow özelliği veren siteleri google daha çok sever. Çünkü google bunu incelerken daha rahat iş yapacak. Nofollow özelliği verildiği için diyecek ki işte bu linkte bir sıkıntı var, hemen ona göre bir ayar çekecek ama kalitesi kaynağı bilinmeyen bir siteyi dofollow olarak paylaştığınızda spam olma riski olduğu için google bu durumda daha fazla uğraşmak zorunda kalacak. Yani SEO çalışması açısında da oldukça etkiye sahiptir. Hite etkisi yok o zaman, diyenlerde olabilir ama yanılıyorsunuz. Çünkü google görmezden geliyor diye neden hite etki etmesin ki?.. Şöyle düşünün trafiği yüksek bir makalede ya da konuda nofollow etiketiyle bir link paylaşılsa tamam belki google görmezden gelecek ama o konuyu ziyaret eden gerçek kullanıcılar o linki görecek ve tıklayacak. Sonuçta kullanıcılar linkin nofollow olduğunu görmüyor normal link yapısı ile görünüyor. İşte bu nedenle de hit arttırma konusunda da etkisi illaki olacaktır. Google nofollow linki görmezden gelebilir ama noindex olayında dediğimiz gibi siteye indexleyecektir sadece zararlı olabileceği için ona göre önlem alarak indexleyecektir. Hit Kaybetmeden Kalıcı Bağlantı Değiştirmek isteyenler konumuzu inceleyebilirler.


Dofollow Linkin Yararları

En önemli yararı zaten backlink olsa gerek. Google sadece dofollow linkleri backlinkten saydığı için dofollow burada önem arz ediyor. SEO çalışmasında da backlinklerin önemi olduğu için SEO'ya yararı oldukça fazladır. Tabi kalitesi kaynağı bilinen site linklerine dofollow link vermek önemlidir.Dofollow Nofollow SEO İle Bağlantısı Nedir?

Aslında bu soruya yukarıda cevap vermiş olsak da kısaca yine de açıklamak istedim. Her iki özelliğinde SEO çalışması için büyük bir katkısı olacaktır. Neden mi? İlk olarak Nofollow link yapısına sahip olan bağlantının google algoritması tarafından algılanıp, aferin bu siteye bak kaynağı belli değil spam falan yayıyor olabilir diye rel=nofollow vermiş diyip sizi ödüllendirecektir. Beraberinde nofollow verdiğiniz diye site index kaybetmeyecektir sadece kaynağı bilinmediği için tedbirli yaklaşılacak ve arama motorları da ona göre index yapacaktır. Bunlar nofollow link yapısını SEO çalışması için önemli kılıyor ve mutlaka kullanılması gerekir. SEO link yapısı nasıl olmalıdır adlı makalemizi mutlaka incelemelisiniz. Dofollow, yukarıda da dediğimiz üzere backlink olarak sayıldığı için en büyük SEO katkısı sağlayan işlemlerden bir tanesidir. SEO çalışması için oldukça önemlidir.

Bu makalemizde sizlere nofollow dofollow link nedir, arasındaki fark ve seo ile bağlantısı hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım sizlerin işine yarayan bir makale olmuştur. Kafanıza takılan soruları konumuz altında bize yorum olarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
1- Link Farm Nedir, Ne İşe Yarar? SEO Terimleri
2- SEO ile Uzun Makale Yazmanın Ne Gibi Bağlantısı Var?
3- Otomatik Sayfa Yenileme AdSense'ye Zararı Var Mı?
4- SEO İçin Siteye Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!!

1 yorum:

  1. Reis eline emeğine sağlık nofollow ve dofollow arasındaki ilişkiyi çok iyi açıklamışsın

    YanıtlaSil

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

NOT: Yorumlarınız Onaydan Geçerek Yayınlanmaktadır!

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..