PUP Potansiyel Olarak İstenmeyen Yazılım Nedir, Zararlı mıdır? - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

21 Eylül 2019 Cumartesi

PUP Potansiyel Olarak İstenmeyen Yazılım Nedir, Zararlı mıdır?

PUP Potansiyel Olarak İstenmeyen Yazılım Nedir, Zararlı mıdır? - Kurgu Gücü
PUP Potansiyel Olarak İstenmeyen Yazılım Nedir, Zararlı mıdır?
Muhtemelen birçoğunuzun bilgisayarına bulaşan PUP yazılımı tam açılımıyla Potansiyel olarak istenmeyen yazılımlar nedir, zararlı mıdır? diye aramaya koyulmuş olabilirsiniz. İngilizce açılımı Potentially Unwanted Program olan bu yazılımlar bilgisayarınızı bulaştığında hemen kurtulmak ya da bilgi edinmek için araştırmaya başlayabilirsiniz. Artık araştırmanıza gerek kalmadı, çünkü bütün bilgiler konumuzda..


PUP Nedir

Potansiyel olarak istenmeyen bir uygulama veya yine potansiyel olarak istenmeyen bir program, yani kullanıcıları istenmeyen bir şey olarak algılama ihtimali olan bir yazılım türüdür. Güvenlik ve ebeveyn kontrol ürünleri tarafından öznel bir etiketleme kriteri olarak kullanılsa da reklam yazılımı özelliğine de sahiptir.

PUP (Potansiyel Olarak İstenmeyen Program) Zararlı mıdır?

İnternet ortamında genelde tehlikeli olarak algılanan bu yazılımla kötü niyetli kişiler tarafından bilgileriniz toplanabilir ve bu doğrultuda kötü amaçlar için kullanılabilir. Zaten genel olarak bu riskin önlemini almak genel olarak zor olsa da bazı programlar ile önüne bir nebze geçilebilir.
PUP eğer ki sisteminize bulaşırsa ana sayfanızı değiştirme ihtimali vardır.
PUP genelde indirdiğiniz programlardan dolayı bulaşır. Bu nedenle çok sık program yükleyen biriyseniz ya da ara ara da olsa program yüklüyorsanız, programlarınızı kurma işlemini gerçekleştirirken geçtiğiniz aşamaları dikkatli inceleyin. Çünkü PUP adındaki kötü niyetli olarak algılanabilen bu yazılımlar, siz programları yüklerken aşamaları dikkatli kontrol etmemenizden kaynaklanıyor.Bu olayı bir örnek ile açıklayalım; Misal siz antivirüs programı yüklerken ilerle ilerle işlemlerini oldukça hızlı bir şekilde yapıyoruz. Hiç yazan bilgileri okuma gibi bir niyete girmiyoruz. Zaten PUP yazılımları genelde o aşamalar arasında çok küçük yazıldığı için siz dikkatli bakmazsanız gözden kaçırabilir ve malesef ki sisteme bulaşmasına sebep olabilirsiniz.

Peki Potansiyel olarak istenmeyen programlardan kurtulmak için ne yapmalıyız? Bir çözümü yok mu bu durumun? Bunun için yapabileceğiniz elbette bazı şeyler var. En güzel çözüm program indirmek olacaktır ve indirdiğiniz program ile PUP yazılımlarını tespit edip karantinaya alabilirsiniz. İndirebileceğiniz en çok kullanılan ve tercih edilen program "Adwcleaner" adında bir programdır. Diğer bir program ise Junkware Removal Tool adındaki bir programdır. Ücretsiz olarak indirip bu yazılımları temizlemek adına bir adım atmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir
1- Dofollow & Nofollow Link Nedir, Arasındaki Fark, SEO İle Bağlantısı?
2- 6 Madde İle Ücretsiz Blog Açmak Para Kazandırır Mı
3- Blogger Blogspot Domain Yönlendirme İşlemi Yapmanın En Kısa Yolu
4- Codecademy.com'dan Ücretsiz SEO Backlink Alma Yöntemleri

1 yorum:

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..