Intel, Yapay Zeka ile Felçlilere Umut Işığı Yaktı - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

17 Ekim 2019 Perşembe

Intel, Yapay Zeka ile Felçlilere Umut Işığı Yaktı

Intel, Yapay Zeka ile Felçlilere Umut Işığı Yaktı - Kurgu Gücü
Intel, Yapay Zeka ile Felçlilere Umut Işığı Yaktı
Geçtiğimiz günlerde Intel'in yapay zeka üzerinde çalışan ekibi, felçli hastaların yeniden hareket edebileceği bir teknoloji üzerinde çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Intel'in çalışma üzerinde olduğu yapay zeka teknolojisi belkide tekerlekli sandalye ve yatağa mahkum kalan hastalara bir umut ışığı olabilecek..


Bildiğiniz üzere yapay zekanın kullanımı birçok alanda sürüyor ve iyi bir ilerleyiş elde ediliyor. Özellikle de Tıp alanında da yapay zeka çalışmaları devam ediyor. İşte bu doğrultuda doktorların bile büyük zorluklar yaşadıkları felçli hastaların tekrar hareket edebilmesini sağlayabilecek bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışılıyor.

Tıp alanındaki felçli hastalara hareket kabiliyeti kazandırabilmek adına işlemci konusunda lider olan Intel, DARPA(Abd Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) ve Brown Üniversitesi güçlerini bir araya getirme kararı aldı. Bu karar ile yeni bir yapay zeka modülü tasarlanması planlanıyor. Bu modül ile hedeflen ise insan vücudunda hasarlı olan sinirlerin yerini alabilecek bir yapay zeka teknolojisidir.

Bakınız = Yapay Zeka: Teknoloji Dehası Bir Yöntemin Gelişimi Ne Düzeyde

Hedeflenen bu durum doğrultusunda bilim insanlarının yaklaşık olarak iki senedir devam eden araştırmaları sonucunda omurgadan gelen motor ile sensör sinyallerini yakalamayı en sonunda başardılar. Tasarlanan plana göre, doktorlar hasarlı dokuyu aşacak bir şekilde elektrotlar yerleştirecek ve sonrasında da Intel işlemcilerinde bulunan nöral ağlar ile motor komutlarının organlara gönderilmesi sağlanacak. Yapay zekanın arayüzü, var olan bilgisayarlardaki aynı dış hesaplama birimlerine benzer sistem ile kullanılacağı söyleniyor.

Açıklanana göre, bilim insanları yani araştırmacıların asıl hedefi uzun dönemde sistemi tam olarak entegre etmeyi sağlamaktır. Yani burada amaçlanan aracının olmadan beyin ile sinirlerin arasında direkt bir bağlantı kurulması amaçlanmaktadır. Tabi bu projenin başarılı olacağı konusunda ya da kesin olarak tam bir çözüm olacağına dair bir güvence elbette olmadığı belirtiliyor. Bu teknoloji geliştirildikçe illa ki faydalı olacaktır. Intel, felçlileri yapay zeka ile hareket ettirmek adına çalışmalara devam ediyor. Bakalım daha yeni gelişmeler oldukça sitemiz üzerinde detaylar paylaşılacaktır.

İlginizi Çekebilir
1- Alibaba, Yapay Zeka Çipi Hanguang 800 Tasarladı
2- NASA'nın Uzay Aracı Curiosity, Mars’taki Nehirler Buharlaştı Diyor!
3- 900 Milyon İnsanın Ölümüne Neden Olabilecek Ölümcül Virüs Salgını
4- İlk Milli Uydu Lagari  Gelecek Yıl Uzaya Fırlatılmaya Hazır Olacak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..