Niş Site / Niş Blog Nedir? - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

9 Ekim 2019 Çarşamba

Niş Site / Niş Blog Nedir?

Niş Site / Niş Blog Nedir? - Kurgu Gücü
Niş Site / Niş Blog Nedir?
Son zamanlarda internet üzerinde rekabetin artması üzerine, para çok olan ya da eski bir geçmişe sahip olan siteler tüm piyasayı esir aldı ve bu doğrultuda da yeni açılan siteler oldukça gerilerde kaldı. Bu nedenle de webmaster forumlarında sorulan sorulara verilen cevaplar genelde "Niş Site Kurmak" senin için daha avantajlı olur gibi şeylere rastladım. Bir çok kişinin bilmediği bu niş site nedir sorusunu sizler için kısaca açıklamak istedim.


Haber siteleri genel olarak bot satın alıp sitelerinde haberleri paylaşılıyor ve yeni site kuracak kişilerinde güzel bir paraya sahip olması lazım ki bot basarak ya da oldukça büyük bir ekibi olması gerekiyor. Eee bu şartlarda da tek başına ya da iki üç kişiyle bir websitesini güncel tutmak ve kitle oluşturmak iyice zorlaşıyor. Yani parası olanın kazandığı internet sektöründe son zamanlarda kullanılan niş blog kurmak tarzındaki cümlelerin ne anlama geldiğini bilmeyenler için kısaca irdeleyelim.

Niş Site / Niş Blog Nedir?


Niş Nedir?

Öncellikle bu soruya cevap verip işin en detayını da bilmenin faydası olacağını düşünüyoruz. Vikipedi'de yazan bilgi doğrultusunda "Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen addır. Kelimenin kökeni Fransızca "duvar hücresi" anlamına gelen Niche'e dayanır. Binalardaki duvar süslemeleri arasında hem işlevsel hem de görsel olarak önemli bir yere sahip olan niş, çok eski zamanlardan beri kullanılagelen bir mimari ögedir." şeklinde yer almaktadır. Fakat biz bu kelimeyi kendimiz internet sektörüne göre uyarlayarak yorumlamışız. Nasıl mı? Okumaya devam edin.


Niş Site Nedir?

İnternet üzerinde rekabet arttı ve bu doğrultuda da bir websitesi ya da blogda birden fazla kategori üzerinde ilerlemek oldukça zorlaştı. Özellikle Google amcanın son zamanlarda yaptığı güncellemeler resmen parası olanın kazanabildiği bir senaryo oluşturdu desek yeridir. Bunun üzerine herkesin önerdiği niş blog açmak daha mantıklı öbeğini merak eder oldu. Bu cümlenin aslında en anlaşılır ifadesi şu şekilde; Tek Konu Üzerine Odaklan! cümlesi size muhtemelen açık açık ifade edecektir.

Şöyle düşününün dünyada milyarlarca Türkiye'de milyonlarca websitesi var. Dileyenler Türkiye'deki Websitesi Sayısı adlı konumuza tıklayarak bilgi alabilir. Geneli itibari ile binlercesi belirli konular üzerinde hareket ediyor. Yani belirli konu derken bir site hem haber hem spor hem oyun hem magazin ve dahası şeklinde paylaşımlar yapıyor. Fakat burada niş site nedir sorusunun cevabı ise sizin sadece bunlar içinde tek bir konuya odaklanmanız olacaktır. Misal bir site kurdunuz ve bu sitede her konuyu değil de sadece tek konu üzerinden ilerleyip kitlenizi oluşturun. Misal SEO teknikleri sunan bir blog kurun ya da Telefon incelemesi yapan bir site kurun ya da ne bileyim Araba incelemesi yapan bir site kurun ve bu şekilde tek konu üzerinden ilerleyerek kitlenizi daha rahat oluşturma imkanı sağlayabilirsiniz. İşte tek bir konu üzerinden ilerleyen sitelere niş site adı veriliyor.

Evet değerli takipçilerimiz, sizlere niş site nedir, niş blog nedir soruları hakkında kısaca bilgiler vermeye çalıştık. Umarım işinize yarayan bir site olmuştur. Kafanıza takılan sorular olursa konumuz altında bizlere sormaktan çekinmeyin. Peki ya siz bir niş site açmak isteseydiniz hangi konu üzerine odaklanmak isterdiniz?

İlginizi Çekebilir
1- Google Ne Zaman Kuruldu? Google'dan 21. Yaş Gününe Özel Doodle
2- Dofollow & Nofollow Link Nedir, Arasındaki Fark, SEO İle Bağlantısı?
3- Web Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?
4- Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Hatta Ayda 20.000 TL Kazanabilirsin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..