Wikipedia'nın Türkiye'deki Erişim Engeli Kalkıyor - KURGU GÜCÜ | Bilginin İnternetteki Adresi

Son Konular

27 Aralık 2019 Cuma

Wikipedia'nın Türkiye'deki Erişim Engeli Kalkıyor

Wikipedia'nın Türkiye'deki Erişim Engeli Kalkıyor - Kurgu Gücü
Wikipedia'nın Türkiye'deki Erişim Engeli Kalkıyor
Bildiğiniz üzere Türkiye'nin aldığı karar doğrultusunda internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia kapanmıştı. Şimdi ise yeni bir karar ile Wikipedia Türkiye'de kullanıma tekrar açılacak.. Peki Wikipedia neden kapanmıştı? Wikipedia açıldı mı? İşte Wikipedia Türkiye'de açılması hakkında tüm detaylar..


Türkiye'de bildiğiniz üzere erişim engeli getirilen Wikipedia, kurucularından olan Jimmy Wales Vikipedi'nin Türkiye'de erişim engeli konusuna itiraz etmesi doğrultusunda anayasa mahkemesi tekrar bir karar verdi. Bu karar ise Wikipedia'nın Türkiye'de erişim yasağının kalkacağı oldu. Anayasa mahkemesi bu durumu internet sitesine erişim engelini ifade özgürlüğünü ihlal olarak değerlendirdi. Bu durumu Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu dün ele aldı. Kurulda 6 oy kapalı kalması olurken 10 oy ise internet sitesine erişim engelini ifade özgürlüğünü ihlal olarak değerlendirmesi sonucunda Wikipedia tekrar Türkiye'de açılma kararı alındı.

Bakınız = Türkçe Resmiyetini Tam Olarak Ne Zaman Kazandı

Wikipedia Neden Yasaklanmıştı?

Merak edenler için wikipedia'nın neden yasaklandığı hakkında da bazı bilgiler paylaşalım. Wikipedia'nın kapatılma gerekçesi olarak "İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur" şeklinde belirtilmişti. Türkiye'de Wikipedia'nın yasaklandığı tarih ise 29 Nisan 2017 olarak belirtilmektedir.

Yukarıda yazan tüm bilgiler haber kaynaklarından derlenerek hazırlanmıştır. Doğruluğu hakkında ve doğacak sorunlardan kurgu gücü sitesi olarak sorumluluk kabul etmiyoruz.

İlginizi Çekebilir
1- WhatsApp Son Görülme Kalktı Mı, Neden Yok?
2- Telefon İlk Alındığında Kaç Saat Şarj Edilmeli?
3- Baba Parası Film İncelemesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. Sende Yorumunu Yap, Bilgini ve Fikrini Paylaş. Yapacağınız her yorumdan yorumu yapan kişinin sorumlu olduğunu bilerek yorum yapınız.

Her gün Film incelemeleri, SEO ipuçları, Teknoloji ve bilim gibi daha birçok konuda bilgi sunduğumuz Kurgu Gücü sosyal medya hesaplarını takip ederek sitemiz üzerinde paylaşılan bütün bilgilerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya adreslerimiz: Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest..